2025-05-07
Fizli Tisza, a Diaszpóra Felsőoktatási Ösztöndíj hallgatója, kétnyelvű családban nőtt fel Amerikában, majd Magyarországra költözött, hogy közelebb kerüljön gyökereihez és folytassa tanulmányait. Interjúnkban Tisza arról mesél, milyen volt így felnőni, hogyan hatott amerikai-magyar öröksége identitására és kapcsolataira, és hogyan segítette a magyar nyelv ismerete abban, hogy közelebb kerüljön szeretteihez és magyar gyökereihez.


Milyen hatással volt amerikai-magyar származásod a magyar nyelvhez fűződő kapcsolatodra?

Los Angelesben születtem, édesanyám afroamerikai, édesapám pedig magyar, aki 1992-ben vándorolt ki az Egyesült Államokba. A családom Budapestről származik, és édesapám már a kezdetektől fogva arra törekedett, hogy erős kapcsolatom alakuljon ki a magyar kultúrával. Ezért már gyerekkoromtól kezdve részt vettem a magyar cserkészszövetség rendezvényein, sőt, néptáncoltam is. Ezek az élmények segítettek megőrizni a kapcsolatomat a magyarsággal és a hagyományainkkal, különösen a magyar nyelvvel.

Az unokatestvéreimmel, bár az Egyesült Államokban születtünk, mindannyian éltünk már hosszabb-rövidebb ideig Magyarországon, és a mai napig magyarul beszélünk egymással. Az öcsém felnövését figyelve egyre inkább ráébredtem, milyen fontos megőrizni a kultúránkat és a nyelvünket. Ez édesapámnak is fontos volt, is ezért magyar neveket adott nekünk: Tisza és Hunyad.

Hogyan sikerült folyékonyan megtanulnod magyarul?

Nyelvtudásom elsősorban édesapámnak köszönhető, aki mindenáron meg akarta tanítani nekem a nyelvet. Annak ellenére, hogy a szüleim elváltak, édesapám kitartóan dolgozott azon, hogy folyékonyan beszéljek, olvassak és írjak magyarul. Csak magyarul beszélt hozzám, minden nyáron elutaztunk Magyarországra, és mindig hozott haza könyveket és filmeket. Beíratott a kaliforniai magyar cserkészekhez és néptáncra is, sőt, egyszer elküldött egy New York-i magyar cserkésztáborba is, ahol ott élő magyar diaszpóra gyerekekkel találkoztam. Amikor édesapám nem tudott elutazni velem Magyarországra, a nagymamám kísért el engem.

Édesapám gyakran mondogatta, hogy majd akkor fog nyugodt szívvel hátradőlni, ha már képes leszek a saját gyerekeimet is megtanítani magyarul beszélni. A tudat, hogy képes leszek erre, mérhetetlen büszkeséggel tölt el. Az ő elkötelezettsége nélkül ma biztosan nem beszélnék ilyen jól magyarul.

Tisza a busójárás hagyományos ünneplésén

Hogyan befolyásolta a magyar nyelvtudásod a magyarországi életedet és tanulmányaidat?

Bár a magyarországi élethez nem szükséges folyékonyan beszélni magyarul, mégis sokat segít. Sokan kérdezik tőlem, milyen nehézségekkel kellett szembenéznem, amikor az Egyesült Államokból ide költöztem, de számomra ez egyáltalán nem okozott problémát. Azonnal otthonosan éreztem magam itt, és ez nagyrészt annak köszönhető, hogy tudtam magyarul. Ugyanez volt az élményem, amikor elkezdtem a Budapesti Corvinus Egyetemre járni. Bár angolul tanulok, könnyebben tudtam ismerkedni és barátkozni magyar diákokkal. Persze ez nem csak a nyelvtudásomon múlt, de kétségkívül kulcsfontosságú szerepe van a kapcsolatok elmélyítésében.

A barátod argentin-magyar származású. Mivel hatással van a közös magyar örökségetek a kapcsolatotokra?

A magyar örökségem meghatározó szerepet játszik a barátommal való kapcsolatomban. Mindig úgy éreztem, hogy egy amerikai partner nem igazán érthetné meg a magyar oldalamat, egy teljesen magyar származású ember pedig valószínűleg nehezen tudna azonosulni az amerikai kulturális hátteremmel.

Amikor azonban megismertem a barátomat, hirtelen minden a helyére került.

Először a közös magyar örökségünk hozott minket közelebb egymáshoz, mert egy nyelv- és kultúratudományi program során találkoztunk, és azóta is egyre több hasonlóságot fedezünk fel egymásban. Mindketten magyar cserkészek vagyunk, néptáncolunk, és ami a legfontosabb, mindketten beszélünk magyarul. Igazán különleges érzés olyan emberrel lenni, aki teljesen megért, és akivel együtt építhetjük a közös életünket Magyarországon.

Tisza argentin-magyar barátjával ünnepli közös örökségüket és különleges kapcsolatukat

Szerinted a magyar nyelv használata hozzájárult ahhoz, hogy erősebb kapcsolatokat alakíts ki a barátaiddal vagy a barátod családjával?

Igen, a magyar nyelv használata mind a barátaimmal, mind a barátom családjával való kapcsolataimat erősítette. Bár Magyarországon a nemzetközi közösség nagyon nyitott és barátságos, a magyar nyelv sokat segített jobban megismerni a magyar származású barátaimat, lehetővé téve számomra, hogy tanuljak tőlük és új élményeket szerezzek.

Emellett valóban nagy előnyt jelentett számomra, hogy magyarul tudok beszélni a barátom családjával. A családja generációkon keresztül tudatosan megőrizte a magyar kultúrát és hagyományokat, így különösen értékelik, hogy magyarul beszélek velük. Népdalokat énekelek a barátom édesanyjával és magyar filmekről beszélgetek az édesapjával.

Mit jelent számodra a magyar nyelv?

A magyar nyelv számomra szinte mindennél fontosabb. Ez egy olyan ajándék, amiért hihetetlenül hálás vagyok, főleg édesapámnak és nagymamámnak. A magyar nyelv használata olyan módon köt össze az őseimmel, ahogyan semmi más nem tudna, és ez olyasmi, amit senki sem vehet el tőlem. Az őseim nyelvén beszélhetek, és ez egy igazán különleges érzés.

Úgy hiszem, hogy egy kultúra megértéséhez elengedhetetlen beszélni a nyelvét, és a magyar nyelv által sikerül mélyen kapcsolódnom Magyarországhoz.

Büszke vagyok arra, hogy értem a nyelvet, szeretem a költészetét, és izgatottan várom, hogy a jövőben továbbadhassam ezt az ajándékot a gyermekeimnek, megosztva velük a nyelv, a büszkeség és a hovatartozás érzését.

Tisza elnyerte a MentorFactor 2025 Különdíját kiemelkedő énekléséért

Mit ajánlanál azoknak, akik magyar gyökerekkel rendelkeznek és szeretnék elsajátítani a nyelvet?

A magyar nyelv elsajátítása ugyan kihívásokkal járhat, de megéri a fáradságot. Amikor 2021-ben Magyarországra költöztem, a szobatársam egy 33 éves brazil nő volt, aki azért költözött ide, mert tudomást szerzett a magyar származásáról, és eldöntötte, hogy megtanulja a nyelvet. Amikor megérkezett, egy szót sem beszélt magyarul, de azonnal belevetette magát a nyelvtanulásba: órákra járt, boltokban beszélgetett, magyar filmeket nézett. Aztán 10 hónap elteltével már komplexebb beszélgetéseket folytatott magyarul. Azt tanácsolom mindenkinek, aki magyarul szeretne tanulni, hogy legyen kitartó, és sose adja fel – éppen úgy, ahogyan a szobatársam is tette.

Tisza története jól mutatja, milyen személyes és fontos a diaszpórában élő ország nyelvének elsajátítása. Ha te is szeretnéd megtanulni magyarul, vagy továbbfejlesztenéd meglévő tudásodat, a Practice Your Hungarian online kurzus kiváló lehetőséget kínál. Gyakorlati órái és szakértői útmutatása mindenki számára hasznos, aki szívesen mélyülne el a magyar nyelv és kultúra világában. Vágj bele a magyar nyelvtanulási kalandodba még ma!